Diety nie działają, lecz zmiana naszych nawyków żywieniowych, tak!

Artykuły

/czym jest diet coaching?
Czym jest diet coaching?
Moją główną rolą jako dietetyka jest rozwinięcie świadomości żywieniowej drugiego człowieka oraz nauczenia go samodzielnego myślenia przy wyborze najlepszych dla siebie produktów.

 

Ułożenie samej diety, która bezboleśnie pozwoli nam cieszyć się idealną sylwetką, już nie wystarcza. Jeżeli pragniemy odnieść trwały sukces musimy otworzyć się na ciągły rozwój naszej wiedzy z zakresu odżywiania. Niezbędne jest również znalezienie odpowiedniej osoby, która poprowadzi nas przez ten proces, idąc drogą zmian zrazem z nami.

Tę rolę pełni coach, czyli osoba, która krok po kroku prowadzi nas przez zmiany, motywuje nas i wpiera w osiągnięciu naszych celów. Coaching to relacja oparta na partnerstwie oraz zaufaniu obydwóch stron.

Jako dietetyk, pracuję w ten sposób ze swoimi pacjentami. Pracujemy nad trwałą zmianą nawyków, w sposobie w jaki spostrzegają swoje nawyki żywieniowe. Rozmawiam z nimi w jaki sposób konkretne pokarmy wpływają na nasz organizm. Tłumaczę, co możemy zjeść, aby poprawić stan naszego organizmu, a czego unikać przy danym schorzeniu. Moim celem jest rozwinięcie świadomości pacjenta i zachęcenie do brania odpowiedzialności za to co je.

Rozmawiamy w szczegółach na temat jego codziennego jadłospisu, co lubi jeść, w jakich ilościach i dlaczego. Wspólnie ustalamy częstotliwość i rodzaj aktywności fizycznej, który będzie dla niego przyjemnością. Proces zmian ma być dla pacjenta przyjemnością i moją rolą jest pomoc w osiągnięciu tego.
Znając upodobania proponuję stopniowy zakres zmian w żywieniu. Moim celem jest, aby pacjent był świadomy, że przepisanie gotowej diety nie wystarczy, jeżeli nie zrozumie w jaki sposób pożywienie wpływa na nasz organizm.

Z doświadczenia oraz obserwacji wiem, że bardzo często pacjenci, którzy stosują gotową dietę nie biorą odpowiedzialności za zmianę swoich nawyków, a nie do tego dążymy. Naszym wspólnym celem jest odpowiednia edukacja, wzrost naszej odpowiedzialności.

Proces ten jest stopniowy i wymaga od nas poświęcenia oraz cierpliwości.

Wymaga też przede wszystkim zaufania pacjenta do siebie samego, że potrafi zmienić sposób, w jaki spostrzega jedzenie i jego wpływ na nasze zdrowie.

W swojej relacji z pacjentem przede wszystkim jestem dla wsparciem, osobą której może on zaufać, osobą która krok po kroku prowadzi go ku trwałej zmianie nawyków żywieniowych. Bez zaangażowania rezultaty diety będą krótkotrwałe.

Anna DworaczyńskaPomagam zmieniać nawyki żywieniowe