Diety nie działają, lecz zmiana naszych nawyków żywieniowych, tak!

Artykuły

/dlaczego tak ciężko wprowadzić nam zmiany w odżywianiu?
Dlaczego tak ciężko wprowadzić nam zmiany w odżywianiu?
Naszą naturą ludzką jest strach przez zmianą. Wielu z nas nie wprowadza koniecznych zmian, ponieważ się boi. Wygodniej jest nam żyć w strefie komfortu, w tym co nam znane.

 

Jednak, nie zawsze, to co znane jest dla nas najlepsze. Może to spowodować, niechęć przez zmianą, której w głębi serca wiemy, że potrzebujemy.

Zmiany mogą być potrzebne w każdej sferze naszego życia, również zmiany w odżywianiu.

Więc dlaczego jest nam tak ciężko wprowadzać te zmiany? Czy nie wierzymy w siebie? Czy nie oczekujemy, aby ktoś za nas wykonał ciężką pracę?

Czy boimy się odpowiedzialności? Czy naprawdę nie zależy mam na naszym zdrowiu? Czy czytając statystyki myślimy że nas to nie dotyczy? Czy może po prostu nie czujemy się ze sobą tak źle? Co może po prostu nie mamy motywacji, powodu, aby coś zmienić?

Dlaczego kiedy zostajemy zdiagnozowani z np. z otyłością, nie potrafimy odmówić sobie tłuszczy, słodyczy, alkoholu, będąc w pełni świadomym że nie jest to dla nas dobre. Dlaczego, zamiast wprowadzić trwałe nawyki żywieniowe, szukamy kolejnej tabletki cud, która wykona za nas pracę.

Doświadczyłam wielu sytuacji, gdzie pacjent w początkowym stadium cukrzycy przyjmujący insulinę, nie kontrolował cukru oraz spożycia węglowodanów, ponieważ wierzył, że zastrzyki ochronią go przez dalszym rozwojem choroby. Czy ten pacjent nie wiedział, że kontrolując to co je, ma możliwość odstawienia insuliny? Oczywiście, że tak. Dlaczego, więc wybiera zastrzyk? Ponieważ jest łatwiej? Rezultaty będą szybsze i przyjemniejsze.

Moja droga w edukacji żywieniowej również była wyboista. Wiele razy upadałam, lecz również szybko wstawałam i szłam dalej. Dlaczego? Ponieważ znalazłam odpowiedź na pytanie dlaczego pragnę tej zmiany.

Kiedy już poznałam przyczynę, dla której pragnęłam zmienić to co jadłam, znalazłam w sobie siłę i motywację, aby iść dalej. Czy było łatwo, nie, lecz z każdym dniem stawało się to łatwiejsze. Z każdym dniem stawałam się bardziej odpowiedzialna za siebie i wybory których dokonywałam.

Myślę, że dla wielu z nam przyczyną braku chęci przed wprowadzeniem zmian w naszym odżywianiu, jest brak naszego dlaczego.

Kiedy poznamy odpowiedź dlaczego pragniemy zmian, znajdziemy nasze jak to zrobię.

Anna DworaczyńskaPomagam zmieniać nawyki żywieniowe