Diety nie działają, lecz zmiana naszych nawyków żywieniowych, tak!

Artykuły

/jak nawyki wpływają na nasze zdrowie?
Jak nawyki wpływają na nasze zdrowie?
Obserwując i słuchając drugiego człowieka, rozmawiając z nim o zdrowiu, odnoszę wrażenie, że wielu z nas jest niecierpliwych, czasami zapominając, że na trwałe rezultaty należy zapracować.

 

Pragniemy szybkich rezultatów, które nie będą wymagały od nas poświęcenia. Pragniemy diet, lekarstw, zabiegów, które rozwiążą za nas nasze problemy. Szukamy cudownego i szybkiego rozwiązania. Prawda jest jednak brutalna, bez poświęcenia nie osiągniemy naszych celów.

Jednak proces osiągania naszych celów żywieniowych, nie musi może być dla nas bolesny, przeciwnie, może stać się dla nas wspaniałą przygodą na całe życie.

Jak zatem zacząć?
Zacznijmy od zrozumienia dlaczego chcemy zmienić nasze nawyki żywieniowe? Czy zależy nam na lepszym samopoczuciu, wyglądzie, sprawności fizycznej? Czy musimy zmienić, to jemy, ponieważ jesteśmy w grupie podwyższonego ryzyka? Czy pragniemy po prostu poczuć się jeszcze lepiej?
Dla każdego z nas powody będą inne. Ważne, aby zrozumieć dlaczego musimy lub chcemy wprowadzić zmiany. Kiedy zrozumiemy dlaczego, pojawi się jak.

Następnie wprowadźmy małe zmiany żywieniowe każdego dnia. Stary nawyk, który nie jest dla nas dobry, zastąpmy nowym, lepszym dla nas nawykiem.

Sukces tkwi w powtarzaniu czynności, tak kształtują się nasze nawyki.

Zmiana może być tak drobna jak, na przykład zastąpienie 3 obfitych posiłków, 5 mniej obfitymi w regularnych odstępach czasu, czy też zastąpienie słodyczy, owocami.

Nawet tak drobne nawyki, wpłyną znacząco na nasze zdrowie. Uwierzmy w siebie i bądźmy cierpliwi. Kiedy opanujemy już jeden nawyk, rozpocznijmy następny. Poczujemy wkrótce, że zyskujemy kontrolę nad sobą i nad tym, co jemy.

Ostatnim, bardzo ważnym, jeżeli nie najważniejszym nawykiem, jest zmiana sposobu myślenia o jedzeniu. Pomyślmy o zdrowym pokarmie, jako paliwie, dzięki któremu możemy dłużej żyć i spełniać nasze marzenia. Jak możemy cieszyć się zdrowiem, kiedy jedzenie, które jemy nie jest dla nas dobre?

Czy spożywając za dużo tłuszczy, słodyczy, alkoholu możemy być przepełnieni energią? Pomyślmy o właściwym pokarmie, jak o dobrym lekarstwie na nasze problemy zdrowotne, jako o naszym przyjacielu.
Następnym razem, kiedy zasiądziemy do następnego posiłku zapytajmy siebie, czy to co zamierzam zjeść będzie dla mnie dobre?

Pamiętajmy, że każda zmiana zaczyna się od małego kroku. Zatem zróbmy ten pierwszy krok już dzisiaj.

Anna DworaczyńskaPomagam zmieniać nawyki żywieniowe