Diety nie działają, lecz zmiana naszych nawyków żywieniowych, tak!

Artykuły

/jak stres niszczy nasze zdrowie?
Jak stres niszczy nasze zdrowie?
Tempo naszego życia staje się być intensywniejsze każdego dnia. Każdy z nas zna uczucie stresu, który towarzyszy nam, kiedy próbujemy odzyskać równowagę w hierarchii naszych priorytetów.

 

Stres w umiarkowanej dawce jest niezbędny dla naszej motywacji, jednak w nadmiarze staje się poważnym problemem. Staje się on dla nas niczym cichy zabójca, który powoli, lecz skutecznie niszczy nasze zdrowie.
Każdy z nas na pewnym etapie czuł, że traci panowanie nad sobą, że drobne nieporozumienia prowadzą do poważnych kłótni. Czujemy się niezrozumiani i boimy się utraty kontroli nad swoim życiem. Czynności i zobowiązania, które wykonywaliśmy do tej pory z łatwością, mogą stać się dla nas trudne, czy wręcz niemożliwe do utrzymania.

Nadmierny stres prowadzi do obciążenia fizycznego oraz psychicznego.

Zaczynamy cierpieć na zaburzenia snu. Dla wielu z nas, zdrowy sen stał się pożądanym luksusem. Niedobór snu może doprowadzić do zespołu przewlekłego zmęczenia, czyli problemów z pamięcią, koncentracją, częstymi bólami głowy i mięśni.

Nasza odporność zostaje obniżona i zaczynamy chorować. Organizm nie ma siły, aby walczyć z wirusami i problemami codziennego życia. Brakuje mu podstawowych witamin i minerałów, aby optymalnie funkcjonować.
Stres również znacząco wpływa na regulację i zaburzenia apetytu. Zaczynamy jeść w nadmiarze, lub też nie jemy prawie nic. Nasze posiłki są nieregularne i źle zbilansowane, a często przeważają w nich tłuszcze i gotowe dania, które łatwo przyrządzić w ciągu kilku minut.

Kiedy jesteśmy zestresowani możemy czuć, że brakuje nam czasu i energii na wykonywanie codziennych zadań. Często w tej sytuacji, ćwiczenia fizyczne stają się dla wielu z nas niewystarczająco ważne. Czujemy się ociężali i zniechęceni, a brak aktywności fizycznej powoduje, że czujemy się coraz gorzej.

Życie w ciągłym stresie niszczy nasze zdrowie, obniża nasze poczucie wartości i wiarę w siebie.
Niestety, to wszystko nie wpływa na nasz organizm obojętnie.

Pamiętajmy, że nieleczony stres może w późniejszych latach doprowadzić nas do znacznie poważniejszych chorób, takich jak nowotwory, otyłość, miażdżyca czy zawał serca. Wtedy jednak może być już za późno za profilaktykę.

Anna DworaczyńskaPomagam zmieniać nawyki żywieniowe