Diety nie działają, lecz zmiana naszych nawyków żywieniowych, tak!

Blog

/
21gru2015

Zdrowe nawyki żywieniowe – wskazówki część ostatnia

  • przez Anna Dworaczyńska
  • 1 Tagi
  • 0 Komentarzy
Prawidłowe nawadnianie organizmu. Oprócz składników odżywczych, do prawidłowego funkcjonowania organizm potrzebuje odpowiednią ilość wody.

 

 

Minimalna ilość wody jaką musimy bezwzględnie dostarczyć naszemu ciału wynosi 800-1000cm3 na dobę, lecz przeciętnie należy spożywać około 2500cm3, czyli około 2,5 litra dziennie.

 

 

Nasze zapotrzebowanie na wodę jest bardzo zróżnicowane. Dla dorosłych wynosi ono 2-4% masy ciała, dla dzieci to 10-15% masy ciała. Pamiętajmy, że intensywny wysiłek fizyczny znaczne zwiększa zapotrzebowanie na wodę do 4-5 litrów dziennie. Niedobór wody może doprowadzić do osłabienia oraz odwodnienia organizmu.

 

 

Osoby starsze, zwłaszcza powyżej 70 roku życia powinny w szczególności dbać o to, aby wypijać minimum 8 szklanek wody dziennie, ponieważ ciała starszych osób mniej efektywnie alarmują ich o potrzebie wody. Ważne jest, aby pić, nawet kiedy nie odczuwamy pragnienia, aby nie dopuścić do odwodnienia.  Picie dużej ilości wody, może także pomóc w złagodzeniu zaparć, powszechnej dolegliwości u osób starszych.

 

 

Pamiętajmy, że tracimy około 2 litrów wody dziennie wskutek pocenia się, oddychania i oddawania moczu. Woda również wygładza naszą skórę, nadaje jej blask oraz spowalnia procesy starzenia.

 

 

 

Ograniczmy również spożycie kofeiny. Zwiększone dawki kofeiny mogą spowodować np. nerwowość, problemy ze snem, odwodnienie organizmu, wzrost ciśnienia i tętna we krwi. Pamiętajmy zatem, o spożywaniu jej z umiarem.

 

 

Pamiętajmy, że kofeina występuje nie tylko w kawie, herbacie, lecz także w napojach gazowanych, energetycznych. Bezpieczne spożycie kofeiny to trzy filiżanki kawy lub herbaty na dobę. Spożywanie kofeiny w większej ilości nie jest zdrowe, ponieważ wpływa na nasz organizm negatywnie.

 

 

W zachowaniu zdrowia i prawidłowej sylwetki, bardzo ważny jest regularny sen. Badania dowodzą, że jeżeli śpimy krócej niż sześć godzin, rośnie stężenie greliny, hormonu wpływającego na apetyt, a zwłaszcza na produkty bogate w kalorie i węglowodany. Mniej snu zwiększa również poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu, co również może prowadzić do nadmiernego jedzenia.

 

 

Śpiąc krócej szybciej się starzejemy, mamy problemy z podejmowaniem decyzji, zwiększamy również ryzyko zachorowania na zawał serca, udar mózgowy, czy cukrzycę.

 

 

W naszej drodze, kiedy uczymy się zdrowiej odżywiać, proszę pamiętajmy o ćwiczeniach fizycznych, które są tak ważne, jak jedzenie, które spożywamy każdego dnia.
Wiem, że możesz poczuć, że czeka Cię wiele zmian, które musisz wprowadzić, aby zmienić swoje nawyki . Lecz, pamiętaj proszę, aby wprowadzać te zmiany powoli, cieszyć się nimi. Bądź również cierpliwy dla siebie, pamiętając, że, to co trwałe, wymaga czasu i pielęgnacji.

 

 

Droga, którą obecnie wędrujesz jest wspaniała. Możesz być z siebie dumny.

 

Anna Dworaczyńska, Pierwszy w Polsce specjalista do zmian nawyków żywieniowych

KOMENTARZE